100 pytań do blogera – odpowiedzi

Ok, wczoraj zebraliśmy 100 pytań (nawet więcej) więc zabrałem się za pisanie odpowiedzi. Jeśli ktoś dobrnie do końca to dostanie bułeczkę :)

  1. 1. Kiedy będzie 7up na KF?

Między 3-9 grudnia.

2. Jaki jest obwód ziemi?

Na oko 40k km.

3. Kiedy skończyłeś i czy w ogóle podstawówkę?

Zdaje się, że w 1999 ale pewien nie jestem :D I to było jeszcze 8 klas.

4. Jakie są plany odnośnie tego portalu?

Chciałbym aby było to miejsce w którym bez skrępowania można by dzielić się swoją twórczością, przemyśleniami, problemami. Wiadomo jest sporo miejsc w Internecie gdzie można robić to powierzchownie, ja chciałbym stworzyć miejsce gdzie mogłaby się tworzyć autentyczna a nie pozerska społeczność. Zainteresowania to jest to co nas łączy i chciałbym na nich zbudować coś do czego można by wracać po trudach codzienności.

5. Ile inicjatyw aktualnie prowadzisz?

Wiele. Wokół niektórych wytworzyły się już całkiem niemałe społeczności jak np. wokół kf2.pl czy kawerna.pl, obliczakultury.pl, zywetrupy.pl. Oczywiście miejsca te żyją w większości już własnym życiem, są rozwijane przez całe zespoły ludzi, którzy postanowili zrobić coś z wolnym czasem i przeznaczyli go na pracę twórczą. To rzeczywiście potrafi pokrzepić, że jest jeszcze masa osób, które robią coś z pasji, poświęcenia.

6. Dlaczego Ryjkosław nie rysuje komiksów więcej?

Bo jak powiedział sam, jest na dnie.

7. Naj (ciekawsza, lepsza) książka którą czytałeś ?

Oj sporo ciekawych książek przeczytałem ale gdybym musiał wybierać to chyba „Pamiętnik znaleziony w wannie” Stanisława Lema. Miałem takie stare, rozpadające się trochę, PRLowskie wydanie. Książka opowiada losy człowieka, który przyszedł do Gmachu rządowego w jakiejś sprawie i przedzierał się przez kolejne pokoje wciągany coraz bardziej w biurokratyczny absurd.

8. Jaki jest sens Życia ?

W książce (i filmie) „Autostopem przez galaktykę” jest taka hipoteza, że to inteligentne myszy stworzyły Ziemię aby uzyskać odpowiedź na pytanie „o życie, Wszechświat i wszystko inne” ponieważ komputer, który miał odpowiedź obliczyć stwierdził (po ilu milionach lat obliczeń?), że odpowiedzią jest 42. Z kolei w kolejnej części trylogii dowiadujemy się, że odwiecznym pytaniem do którego pasuje odpowiedź 42 jest „Co otrzymasz, gdy pomnożysz sześć przez dziewięć?” (6×9=54 tak dla jasności). Niektórzy sądzą, że komputer, który obliczył 42 działał w trzynastkowym systemie liczbowym (4×13+2×1=52+2=54), ale to naciągane. Ostatecznie jednak ja osobiście uważam, że sens życia jest taki jaki mu się nada.

 9. Trzy życzenia do „Złotej rybki” o mocy sprawczej 100% ?

No dobra:

a) Chciałbym aby wymyślono wirtualną rzeczywistość do której można by przenieść swoją osobowość i żyć wiecznie (póki ktoś nie wyciągnie wtyczki).

b) Chciałbym by Ziemia nie była uwiązana do systemu słonecznego i mogła latać po wszechświecie swobodnie.

c) Chciałbym by moje ulubione seriale kręcili trochę szybciej!

 10. Okonie czy Szczupaki co smaczniejsze ?

Nie jestem fanem ryb i szczerze to nawet nie wiem jakie w życiu jadłem a co dopiero jakoś je porównywać między sobą. Ale jako iż jestem też Polakiem i stosuję się do dewizy „nie znam się to się wypowiem” uważam, że Okonie są smaczniejsze.

11. Cytat z życia wzięty: „Nie kontaktuję się z nim, jeśli nie czuję zagrożenia życia” – Jak pokonać lęk przed adminem?

Ja jestem za starą szkołą, rzucać się na zagrożenie i liczyć, że wszystko będzie dobrze. Pamiętam jak w 5 czy 6 klasie pobiłem się z dwa razy większym kolesiem z 8 klasy (żeby wyrównać szanse – było to zimą – gościu miał kijki od nart w rękach), no i pobił mnie na kwaśne jabłko tymi kijkami od nart, a plecy miałem sine jeszcze przez dwa tygodnie. Ale nigdy w życiu nie postąpiłbym inaczej bo o pewne rzeczy trzeba walczyć choćby się miało przegrać. Liczy się najbardziej to co robimy a nie to co mówimy, że zrobimy. Dlatego też wszelkie lęki przed adminami, kserokopiarkami, telefonami, małymi kluczami i dziennikarzami trzeba przełamywać jeśli chcemy mieć szacunek do samych siebie.

12. Kiedy i w jakich okolicznościach przyszedł Ci do głowy pomysł utworzenia KF?

To nie jest taka jednoznaczna kwestia. KF było ongiś GW. Zaś GW czyli GildWars powstało dla mojego klanu fantasy, który w 2003 roku założyłem z kolegami (Heroes of the Destiny) w ramach Gildii miłośników fantastyki (gmf.pl). O jeszcze wyszperałem pierwszą stronę jaką w życiu zrobiłem (właśnie dla klanu) http://thoran.fm.interia.pl/index.html
W miarę rozwoju klanu rosły nam aspiracje by zrobić coś fajnego dla klanowiczy. Wtedy trafiłem na vallheru (na grę o nazwie RaceWars), postawiłem silnik bardzo szybko i nadałem stronie nazwę GildWars, Wars to człon z tego RaceWarsa, a Gild od gildii fantasy do której należeliśmy. Potem gra stała się nagle bardzo popularna w kręgach aktywnych GMFowych użytkowników (a było ich wtedy dobre kilkaset osób), zmienialiśmy serwer co kilka tygodni ponieważ rozwijające się dopiero polskie firmy hostingowe nie posiadały za dobrej oferty. Pierwszy komercyjny serwer kupiliśmy za pieniądze, które przesłali chłopaki z Kultu Wielkiego Jacka i dzięki nim właściwie gra istnieje. Potem (jak nas wyrzucili z tego hostingu za zbyt duże obciążanie serwera) przygarnął nas na półtora roku na dedykowany serwer swojego szefa jeden miły człowiek z warszawy dzięki czemu mogliśmy zewrzeć szeregi i przygotować się do własnej inwestycji w serwer. A potem to już z górki. W swojej skrzynce ze wspominkami mam całą garść przekazów pocztowych od ludzi, którzy postanowili wesprzeć grę (ta to były czasy, bez przelewów internetowych, a czasem i bez internetu w ogóle). Po tylu latach mogą tutaj wrócić i pobawić się jak za starych dobrych czasów, a ja dopilnuję by trwało to jak najdłużej.
Wracając jednak do pytania to właściwie nigdy nie myślałem o tym w ten sposób. Nigdy nie było pomysłu na grę, po prostu chciałem zrobić coś dla moich znajomych i nieznajomych. Nigdy bym nie przewidział, że skończy się to grą, która przetrwa przez lata. Gildia miłośników fantastyki upadła a KF trwa dalej, nawet udało się zebrać część osób z gildii i założyć nowy portal kawerna.pl. Nigdy tego nie planowałem, ale wyszło lepiej niż mógłbym przewidzieć.

13. Jak kobieta to jaka?

Inteligentna, piękna, oczytana, mądra, kochająca, opiekuńcza. Taka jak moja ;)

14. Cycki duże czy małe?

Ja mam nawet spore! xD

15. Jaki rodzaj muzyki najlepszy?

Wychowałem się na punk rocku i to nie tym z UK a bardzo polskim, niezbyt melodyjnym i niezbyt zrozumiałym. Obecnie staram się nie stygmatyzować gatunków muzyki. Słucham dobrej muzy, która mi się podoba, staram się wybierać z różnych styli to co najlepsze, to co mi pasuje. Oczywiście zawsze będę miał sentyment do Włochatego, FATE, Incomunicado, Pidżamy porno, Aliansu, Złodziei rowerów, starego Kultu, Kazika, Analogsów, Kliniki itd. Ale nie ma się co zamykać w jednym stylu bo to za mało, człowiek jest zbyt skomplikowany by poruszało go ciągle to samo.

16. Ile czasu dziennie spędzasz przy kfie i sprawach z nim powiązanych?

O rany. Różnie. Zwykle przynajmniej cztery godziny. Czasem pracuję od rana do wieczora (jak mam wolne od innych zajęć), a czasem robię sobie day off.

17. Kim chciałeś zostać jak byłeś mały?

A różnie, ale przez większość czasu chyba chciałem zostać leśniczym …

18. I dlaczego piosenkarzem?

… a nie piosenkarzem xD

19. Dlaczego gasisz ludzi hasłem: serjusli? (w pisowni różnej)

Bo nie trzeba pisać elaboratów by zmusić kogoś do przemyślenia tego co napisał.

20. Od ilu lat zajmujesz się „pisankami”?

„9”

21. Kto jest odpowiedzialny za obecną dominację czarnych nad białymi w USA ?

Ciekawy zabieg erystyczny, przemycenie w pytaniu tezy, której stawiający pytanie nie musi udowodnić. Uważam, że tutaj musi być zastosowana metoda naukowa, czyli osoba stawiająca tezę musi ją udowodnić a wtedy ja mogę ją obalić lub się z nią zgodzić. A tak to niestety nie mogę nic zrobić dla białych w USA Tynek xD

 22. Najlepsze miejsce do życia to ?

Ziemia. W końcu nigdzie indziej żadnego nie odkryto xD

23. Co sądzisz o Tynku i dlaczego uważasz, że jest on fantastyczny ? :)

To buc większy ode mnie xD A jest fantastyczny bo wcale mi to nie przeszkadza. Tynek to w ogóle model jest taki, że dawnymi czasy przez swoje zachowanie miał zakaz wstępu do gry (ile to było? Pół roku bana?). A dzisiaj proszę jak się wyrobił, nawet do admina dochrapał.

24. Gdybyś był Bogiem to co byś zrobił jako pierwsze ?

Chyba bym się powiesił. Czyli dokładnie to co zrobili wszyscy Bogowie przede mną (dlatego ten świat wygląda jak wygląda) xD

25. Kłamstwo w życiu którego wstydzisz się najbardziej :)

Nie wiem czy istnieje kłamstwo w którego życiu ja się wstydzę najbardziej. Myślę, że jest nawet odwrotnie, że istnieją kłamstwa, które w moim życiu wstydzą się najbardziej.

26. Dlaczego w Irlandii ciągle deszcz na** ?

Bo to wyspa.

27. Co byś zrobił jakbyś chciał kogoś mocno poznać a z przyczyn różnorakich być nie mógł ?

Gdybym chciał kogoś mocno poznać to bym to zrobił, nie sądzę by różnorakie przyczyny mogły mnie powstrzymać. Z doświadczenia wiem, że duża motywacja może zdziałać cuda i można robić rzeczy, których by się po sobie nie spodziewało.

28. Czytasz czasem pocztę graczy na serwerze ? :))

Nie. Tak mam dostęp do wszelkich danych zgromadzonych na serwerze i nie, nie wykorzystuję ich w niecnych celach. Zapewne wielu cwaniaków ma mnie za kretyna bo przecież mógłby przynajmniej sprzedawać emaile userów, którzy się rejestrują na moich stronach, ale nigdy nie interesowały mnie tego typu procedery, nie interesowały mnie tak samo różne dziwne oferty finansowe różnych dziwnych ludków związane z KF. Oczywiście to jest kwestia zaufania, którego kilka osób zapewne do mnie nie ma, ale każdy może mieć pewność, że to co jest prywatne pozostaje prywatne i nikt nie ma do tego dostępu. Z resztą naprawdę komuś się wydaje, że ja mam czas i ochotę śledzić kogokolwiek?

29. Czemu się tak wkurwiasz jak ktoś ma odmienne zdanie ? Szczególnie w tematach o polityce.

Na to mogę odpowiedzieć cytatem z klasyków:

Ktokolwiek kładzie na mnie rękę, aby mną rządzić, jest uzurpatorem i tyranem – uważam go za swego wroga.

Wolność jest niepodzielna, nie można odciąć cząstki wolności nie zabijając jej całkowicie. Ta mała cząstka, którą odetniecie – stanowi istotę mojej wolności.

Każdy kto chce przez politykę wpieprzać się w moje życie jest moim przeciwnikiem. Nie jest tak, że się „wkurwiam”. Ja zwykle żywiołowo dyskutuję, prawie jak jakiś Włoch. Poza tym lubię rozmawiać, często bronię śmiałych lub absurdalnych tez, wszystko po to by pobudzić swój rozumek do rozkminy (a przy okazji cudze też).

30. Kiedy będzie test do rekrutacji ras zrobiony ? :D

Już jest zrobiony. Wejdzie z 7UP.

31. Co to jest ? Grube, czerwone i przyjemnie się robi jak wchodzi ? :D

Biskup w przedszkolu?

32. Zdarzyło ci się kiedyś zauroczyć przez internet ? Jak sobie poradziłeś z tą nic nie przynoszącą dobrego chorobą ? ^^

Jasne, że tak. Wcale sobie nie radziłem, popłynąłem z prądem. Nigdy nie wiadomo jak fajnie może być xD

33. Najlepszy kawał o Bogu to ?

Nie znam dowcipów o Bogu ale znam paradoks:

Czy wszechmocny Bóg jest w stanie stworzyć kamień którego nie będzie w stanie unieść.

34. Czy zdrada jest definitywnym końcem związku?

To zależy. Nie ma recept na wszystkie związki, nie ma łatwych odpowiedzi. Czasem nawet „koniec związku” nie jest końcem związku. Wg mnie złamanie zasad na których zasadzał się związek czyli np. monogamii jest równoznaczne z rozwiązaniem. Jeśli związek nie daje kobiecie czy mężczyźnie tyle satysfakcji, że muszą skakać w bok to znaczy, że nie jest to związek z przyszłością.

35. Równouprawnienie-kompromis do osiągnięcia, czy mit feministek?

W sensie co jest mitem? Możliwość pobierania nauki przez kobiety? Możliwość głosowania? Pracy i zarobków na równi z mężczyznami? Wszystkiego tego nie byłoby przecież gdyby nie praca u podstaw wielu odważnych kobiet i mężczyzn. Świat sam z siebie nie staje się lepszy, to ludzie muszą wypracować zmiany.

36. Co sądzisz o feministkach?

„Marzyciel jest twórcą jutra. Człowiek praktyczny może się z niego śmiać; nie wie, że to on jest tą prawdziwą siła, która popycha świat naprzód. Ucisz go, a świat stoczy się ku barbarzyństwu. Wzgardzony, osłabiony, wskazuje drogę… Siejąc nasiona, których plony zostaną zebrane, nie przez niego, lecz przez jutrzejszych ludzi praktycznych, którzy będą wyśmiewać jednocześnie kolejnego niestrudzonego marzyciela zajętego sianiem, sianiem i jeszcze raz sianiem.”

Ricardo Flores Magon

Właściwie nie widzę różnicy: feministka, rewolucjonista, wolnościowiec, marzyciel/marzycielka.

37. Czarne, blondynki, brunetki, rude- czy kolor włosów ma znaczenie w relacjach damsko męskich?

Nie mam pojęcia czy ma w relacjach. Każdy ma jakieś swoje gusta jeśli idzie o dobieranie sobie towarzystwa.

38. Trzy najprzydatniejsze języki, w dzisiejszych czasach to?

Mój, mojej dziewczyny i angielski xD

39. Dlaczego admini mają zawsze rację? :P

Racja jest jak dupa, każdy ma własną, a że admini lubią pokazywać swoją to co poradzisz xD

40. Co powoduje, że każdy informatyk stereotypowo postrzegany jest jako nerd?

Bo takie są korzenie informatyki. Zanim powstały wielkie korporacje informatyczne, każdy siedział w swoim garażu i skręcał coraz to nowe maszynki do przetwarzania danych. A jak inaczej można ocenić gościa, który większość wolnego czasu siedzi w garażu, albo zamachowiec, albo informatyk!

41. Ile linijek kodu wychodzi z jednego kubka kawy? :D

3487 xD

42. Czy to prawda, że kobiety nie rozróżniają kierunków, a mężczyźni kolorów?

No faceci mają mniej tych pręcików w oczkach to i mniej kolorów widzą, a z tymi kierunkami to nie wiem, moja była jak zdawała na patent żeglarski to miała kierunki na rękach napisane więc coś może w tym być.

43. Co jest lepsze: surówka z rzepy, czy z marchwi?

Kto normalny je rzepę! XD

44. Dlaczego ludzie boją się zmian?

Zmiany to niepewność, ryzyko. Ale grunt to pokonywać własne lęki.

45. Dlaczego ludzie nie potrafią rozróżnić konserwatyzmu, od pamięci kulturowej?

Którzy ludzie? Może dlatego, że co jeden człowiek to ma własną definicję patriotyzmu. Wiele jest takich pojęć, których definicja jest rozmyta na wiele głosów. Mnie osobiście nie obchodzi  jak kto co sobie definiuje byle trzymał to dla siebie.

46. Czemu Saurus nie chce się ze mną dzielić herbatką? xD

Kto to widział, żeby się herbatą w wielkim pocie czoła zdobytą dzielić! No kto!

47. Upały +30, czy śnieg do pasa?

Jak już ma być ekstremalnie to niech będzie ciepło.

48. Anime- bajka dla dzieci, czy animowany serial dla dorosłych?

Oooo. Tutaj przekrój jest spory. Są anime, które ocierają się o treści jak najbardziej dla dorosłych a są też i zwykłe opowiastki dla dzieci (jakieś pokemony xP). Ja zabawę z anime zaczynałem od takich pozycji jak X, Hellsing, oh my goddess, DNA, Ninja Scroll, Berserk, Cowboy Bebop i na pewno nie są to pozycje dla dzieci. Anime w przeciwieństwie do europejskich produkcji (filmów i animacji) poruszają wiele problemów (społecznych, kulturowych, ekonomicznych) i naprawdę można sporo wynieść z ich oglądania. Oczywiście nie brakuje też opowiastek o miłości, poświęceniu, walce ze złem itd., ale anime się do tego nie ogranicza jak kino europejskie.

49. Anioły czy demony?

To już wolę być banitą jedzącym rzepę!

50. Z kim współpracuje Ci się najtrudniej przy tworzeniu KF: innymi programistami, ludźmi od fabuły, grafikami, użytkownikami wciąż wpadającymi na nowe pomysły?

Nie ma grupy z którą się najtrudniej współpracuje. Najtrudniej się współpracuje z niesłownymi ludźmi i tylko to jest problemem. Oczywiście nie mówię tutaj o poślizgach kilkudniowych ale czasem po prostu by już szybciej było wziąć się za jakąś robotę i samemu zrobić. Tutaj powraca też sprawa 7UP, którego produkcja przeciąga się stale głównie przez jakieś nowe koncepcyjne pomysły, których ogarniecie zajmuje wiele czasu i zasobów. Trudno to wszystko zaplanować, pogodzić, zwłaszcza jak z takich czy innych powodów np. wypada ci z pomocy jedna bardzo ważna osoba (np. grafik) i jesteś w czarnej dupie bo bez niego ani rusz.

51. Myśli Pan, że w wieku 40, 50 lat, nadal będzie Pan pisał/administrował KF2?

Jeśli mogę to robić teraz to może za te 10-20 lat też będę mógł.  Jeśli ktoś będzie jeszcze chciał w to grać to ja zapewne będę to robił.

52. Czy przestoje, powodowane opóźnieniami we wprowadzaniu zapowiedzianych nowości (np. 7up) powodują znaczący odpływ aktywnych graczy, czy nie mają znaczenia?

Nie zauważyłem jakichś wielkich wahań w ilości aktywnych graczy od czasów startu KF. TGF to przede wszystkim gra wyobraźni, ludzie latami siedzą w grach które w ogóle nie mają nawet cienia szansy na aktualizację bo głównie bawią się fabularnie. Tak samo jest w KF, które przecież tylko w jakimś procencie jest oparte o mechaniczną stronę.

53. Czy MG są potrzebni w grach typu KF2?

To zależy. Jeśli gra wymaga kogoś takiego to są potrzebni. Akurat na KF ich znaczenie może nie jest tak duże ponieważ daliśmy graczom sporo swobody w kreowaniu swoich postaci przez co często sami są MG w swoich sesjach. Wg mnie to najlepszy stan kiedy gracze są na tyle aktywni, że nie oglądają się na administrację (która może zając się pracami nam kodem choćby) i sami wchodzą w role Mistrzów Gry. Odwzorowuje to też pewną rzeczywistość (papierowe RPG) gdzie to grupa znajomych spotyka się u kogoś w mieszkaniu, wybierają sobie MG lub już mają wcześniej wybranego i bawią się w swoim gronie.

54. Jakie stosunki panują pomiędzy twórcami TGF (np. brak kontaktów, zdrowa konkurencja, wbijanie szpil, zazdrość i „hejterstwo”, całkiem co innego)?

Nie spotkałem się z jakąś wrogością ani konkurencją. Mam kontakt z wieloma osobami związanymi z TGF i raczej nie ma wielkich spin, chyba że na innym gruncie niż gry (np. płody). Nie ma też jakiejś strasznej konkurencji, gry zwykle mają swoich stałych graczy, ale tez są osoby, które grają na wielu światach i nikomu to nie przeszkadza.

55. Ile przeciętnie „żyje” TGF?

Dobre pytanie, wg mnie żyje tak długo jak długo aktywna jest administracja. Widziałem wiele gier, które całkiem nieźle przędły ale np. administrator miał problemy życiowe i całość zamierała. Gracze, zwłaszcza mechaniczni potrzebują nadziei na zmiany w mechanice gry, a aktywna administracja taką nadzieję daje.  Już po pierwszym roku istnienia gry wiadomo czy się ona utrzyma czy nie.

56. Co uważa Pan za główne przyczyny powodujące, że gra X upada, a Y trwa?

Niewiele gier upada tak definitywnie. Zwykle są utrzymywane na serwerach i gra w nie po 15-20 osób. Do ostatnich wielkich upadków na pewno zaliczyć trzeba orodlin.pl i cerelain.pl. W obu przypadkach o zejściu gry zadecydowała administracja, która nie miała już czasu/sił/chęci na zabawę w prowadzenie gry. Podobnie jest z innymi projektami np. smocza dolina, które pewnie upadną wkrótce ponieważ administracja nie ma już siły ich ciągnąć.

57. Jeśli założyć, że wszystkie będą na wysokim poziomie, to na ile przeglądarkowych gier RPG jest miejsce na krajowym rynku?

Wg mnie potencjał jest duży ponieważ coraz więcej ludzi zaczyna interesować się fantastyką (jeszcze kilka lat temu nieliczni wiedzieli co to jest Warhammer), coraz więcej odbywa się konwentów. Z resztą wystarczy poobserwować jak wzrasta liczba uczestników choćby Pyrkonu. Wszystko to sprawia, że rynek jeszcze może przyjąć kilka dobrych gier TGF w różnych klimatach (od postapo po antyk).

58. Czy myślał Pan o stworzeniu anglojęzycznego TGFa?

Tak, właśnie o tym pomyślałem. Plany mam różne ale rynki zachodnie to chyba za daleko póki co, nie mam tylu zasobów by ogarnąć taki projekt.

59. A komercyjnego (czy to w ogóle może się udać)?

Słyszałem opinie, że gra TGF z 200 graczami online to max co można wycisnąć . Myślę, że dobry produkt może przyciągnąć więcej osób i że można się pokusić o jakiś zarobek. Są nawet obecnie projekty, które będą się starały to osiągnąć (poza KF oczywiście).

60. Czy gra Pan aktywnie, angażując się w fabułę cudzych TGFów?

Nie, nigdy nie grałem na innych grach fabularnie.

61. Najlepszy polski twórca (bądź najlepsza autorka) literatury rozrywkowej?

Cóż nie darzę polskiej pisaniny jakąś wielką sympatią, zdecydowanie wolę pisaninę zachodnią. Jeśli bym musiał wskazywać to myślę, że Sapkowski będzie dobrym wyborem.

62. Najlepsze CRPG?

Nie będę oryginalny. Baldurs Gate.

63. Kawa czy herbata?

Herbata.

64. Zombie czy wampirowilkołaki?

Zombie oczywiście.

65. Czy gdyby była taka możliwość, hodowałby Pan wieloryba?

Myślę, że nie wyhodowałbym nawet rzepy a co dopiero wieloryba xD

66. Koty czy psy?

Koty.

67. Czy lubi Pan podroby?

Tak.

68. Sensowna władza w kraju za naszego życia. Możliwe, czy to tylko fantazja?

Ideały nie są możliwe do spełnienia, ale zawsze to gwiazda, która wyznacza kierunek zmian. Czyjaś fantazja jest dla nas rzeczywistością i nasze fantazje tez mogą być dla kogoś.

69. Sensowna władza to?

Brak władzy. To  oczywiście skrót myślowy ponieważ jak wiemy władzy się nie można pozbyć. Im bardziej rozproszona władza tym lepiej.

70. Książka, którą powinien przeczytać każdy?

Biblia. Zwłaszcza polecam katolikom.

71. Czarne czy białe?

Czarne.

72. Jak brzmi panieńskie nazwisko Mamy Muminka?

Nie miała takiego.

73. Dokąd tupta nocą jeż?

Żeby przegryzać tętnice właścicieli kamienicy.

74. Kiedy będzie koniec świata?

Pod koniec grudnia. Wiadomości nie oglądasz? xD

75. Co by się stało, gdyby pod klifem, z którego skaczą lemingi rozłożyć gigantyczny materac?

Tak właściwie to lemingi znikąd nie skaczą. To mit. To bardzo mądre chomiczki xD
Ale gdyby już to miałyby z takim materacem lepiej niż król Julian z hopsalnią.

76. Co dla Ciebie jest sufitem, dla mnie jest podłogą – dlaczego?

Ponieważ ty myślisz perspektywicznie?

77. Jakie lubisz słodycze?

Właściwie to wszystkie, włącznie z żelkami.

78. I dlaczego żelki?

Ponieważ powodują raka a ja lubię życie na krawędzi xD

79. Czemu koty, a nie psy?

Z psami  trzeba wychodzić na spacery, a z kotami nie.

80. Czy tak samo jak Scrooge nie lubisz Świąt?

Nie lubię spędów rodzinnych, za to święta spędzone we dwójkę w ciemnym pomieszczeniu lubię jak najbardziej.

81. Gdzie jest Nemo?

Nie żyje. Nautilius zatopiony.

82. Po zniszczeniu Młotu Thora Asgardzi zbudowali nowy, odróżniający Teal’ca od innych Jaffa/Goa’uld. Jak uważasz – po czym dokonywał selekcji – każdy Jaffa mówił „Indeed”, pokazywał zdjęcie w paszporcie czy chodzi o jeszcze inną metodę?

Na pewno zeskanowali jego bio z DNA i na tej podstawie ustalili czy to on czy nie on.

83. Kiedy ostatnio oglądałeś SG i dlaczego tak dawno?

Jakieś trzy tygodnie temu. Mam zamiar zabrać się za ten nowy Continuum czy jakoś tak.

84. Jaki masz sposób na budzącego człowieka o 4 rano kota?

Nic nie jest w stanie mnie obudzić o 4 rano xD

85. Co możesz poradzić desperatom próbującym od lat nauczyć się programować?

Zostańcie kucharzami.

86. Czy bywasz w innych grach mmorpg dla celów rekreacyjnych?

Nie, nie grywam w gry poza Diablo III i kilkoma strategiami. W TGF nie grywam.

87. Czy lubisz prasować koszule?

Nie mam nawet żelazka, ale zapewne bym to polubił?

88. Ulubiony kolor rajtuz?

Zielony, łatwo wtopić się w otoczenie.

89. Pytanie, jakie chciałbyś, by Ci zadano, to?

Po co ci te wszystkie pytania?

90. Czy chciałeś kiedyś cofnąć czas?

Nie, nigdy. No regrets! xD

91. Czy Thoran gra sesje fabularne?

Tak, czasem gdzieś tam się udzieli, ale to nic wielkiego nigdy. Podczas bitwy o solinde rzucał nawet rzepą w nacjan.

92. Skąd się wziął pomysł rzepy?

Kornwal kiedyś wymyślił i mi zostało w pamięci.

93. Ile kostek ma kostek?

Żadnej.

94. Czemu w Fallathanie nie ma faz księżyca?

Bo właściwie nie ma księżyca. Jest ciało które samo świeci, nie potrzebuje do tego słońca.

95. Dlaczego nie mogę grać rasą duch?

Bo nie ma takiej rasy.

96. Dlaczego Tynek ubiera się nieadekwatnie do pogody?

Przyzwyczajenia z Polski.

97. Czy ktoś kiedykolwiek zrozumiał Mistica?

Trzy osoby. Ja, Mistic i jego terapeuta xD

98. Po cholerę nam te pytania?

Wam po nic, mnie się przydadzą do przejęcia władzy nad światem! HAHAHAHA xD

99. Co się stało z pszczółką Mają?

Wyszła za Wodeckiego i mają czwórkę dzieci, na boku ma tez drugą rodzinę z pajęczycą Teklą.

100. Dlaczego setne pytanie jest tak ważne?

Bo 100 to wewnętrznie satysfakcjonująca liczba. Coś jak 10, dlatego jest 10 przykazań a nie 11. Taki zabieg marketingowy.

101. Dlaczego „kiedyś było lepiej”, czyli z jakiego powodu część grających w KF2 tęskni za „starymi dobrymi czasami GW”?

Bo wtedy się było młodszym. Ludzie ogólnie dobrze wspominają swoją młodość np. dlatego PRL wydaje im się całkiem niezły. Zawsze tęsknimy do czasów kiedy byliśmy bardziej aktywni. Ale nie ma się co masturbować tym jak kiedyś było bo to nigdy nie wróci, lepiej się skupić na tym co jest teraz i co można zrobić teraz.

102. Czy będąc administratorem gry TGF można uniknąć załamania nerwowego^^?

Pewnie, wystarczy być mną xD

103. Co ma piernik do wiatraka?

Długo nad tym myślałem (jakieś cztery sekundy) i wydaje mi się to bardzo niewydarzone powiedzenie. Przecież piernik ma do wiatraka więcej niż choćby kotwica do jesionu. W końcu piernik został zrobiony z mąki, a mąkę się kupowało z młynu, a młyn ma wiatrak (no chyba, że to młyn wodny).

104. Reaktywowano projekt Radiation, czy planuje Pan także kontynuację prac nad papierowym KF2?

Tak, ale chciałem zmienić koncept papierowych elementów. Bardziej się chciałem skupić na zebraniu do kupy uniwersum i tego co tworzą gracze.
Poza tym myślę o wydaniu kubków na herbatę i kawę z logiem KF ;)

105. Czy miewasz chęć zamordowania userów?

Jeśli jakieś pytanie słyszy się powiedzmy 20 raz, to mam się ochotę pociąć, ale nie myślałem jeszcze o tym by zrobić to userom. Może to lepszy pomysł xD

106. Lubisz to co robisz?

Jasne, choć czasem zdarzają mi się kryzysowe sytuacje, ale mijają i znowu jest pięknie.

107. Kiedy Radiaton będze gotowy?

Sporo już mamy zrobione i w sumie grę można by otworzyć jako wersję beta, ale poszukujemy grafika, który przygotowałby dla nas co nieco. Chcemy, żeby gra wyglądała dobrze niezależnie od stanu prac.

108. Planujesz MMORPG w klimacie Wiedźmina?

Póki co nie, z resztą co ja mogę zaplanować. Jeśli byłyby chętne osoby taką grę współtworzyć to pewnie bym znalazł czas żeby ją przygotować :)

Dziękuję wszystkim za pytania. Mam nadzieję, że odpowiedzi was usatysfakcjonowały ;)