Tekstowe Gry Fabularne = TGF

Tekstowe Gry Fabularne cóż to takiego? To nic innego jak rodzaj gier fabularnych ale nie rozgrywanych ani w rzeczywistości, ani przez komunikatory głosowe ale poprzez pisanie tekstu. Czyli TGF to odgrywanie postaci, rozgrywanie sesji głównie przez medium jakim jest strona internetowa. Pierwsze próby tego typu zabawy giną gdzieś w mrokach dawnych czasów ale myślę, że rok 2004 może być uznany za symboliczny początek ponieważ wtedy został wydany silnik Vallheru. Silnik ten był o tyle ważny w rozwoju całego środowiska, że właściwie je zintegrował, nadał kierunek i jest podwaliną gier TGF do dzisiaj.
Dlatego część osób może uważać, że TGF to tylko gry na silniku Vallheru ale tak nie jest. Grami tego typu są też PBFy oraz gry na autorskich silnikach. Jedynym wyznacznikiem TGFowatości jest to, że sesje RPG są rozgrywane za pomocą opisów tekstowych, więc w tę kategorię łapią się też sesje rozgrywane na czatach lub komunikatorach.
Dlaczego istotne jest wyraźne oddzielenie TGFów od rozgrywanych w rzeczywistości RPGów? Z dwóch powodów, po pierwsze ta forma rozgrywki istnieje już ponad 10 lat, nie jest tym samym co klasyczne RPG i dlatego trzeba podkreślić odrębność tego nurtu; po drugie, środowisko graczy TGF jest niemałe, dlatego warto stworzyć element, z którym cała społeczność mogłaby się identyfikować jak jest w przypadku klasycznego RPG.

Jeśli chcecie poznać gry TGF zajrzyjcie do naszej Listy gier

Z kolei jeśli jesteście twórcami gry TGF to zapraszam do dodawania buttona na swojej stronie, który będzie linkiem do tego artykułu. Niech świadomość o istnieniu TGFów rozszerza się ;)

TGF_GAME

<a href=”https://ygg.pl/2015/04/tekstowe-gry-fabularne-tgf” target=”_blank”><img src=”https://ygg.pl/wp-content/uploads/2015/04/TGF_GAME.png” /></a>

Możecie też robić własne buttony pasujące do waszej strony. Ważne by szerzyły one wiedzę o naszej społeczności. Jeśli umieścicie ten button dajcie znać na adres kontakt@ygg.pl.

Pozdrawiam
Thoran