Novrahi: Everold - Mroczne Fantasy


VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 8.7/10 (7 ocen)

Novrahi: Everold jest grą typu PBF, co oznacza, że fabuła odbywa się na forum, gdzie gracze poprzez posty opisują działania wykreowanych przez siebie postaci. O powodzeniu akcji i samej kreacji świata decyduje Mistrz Gry lub Narrator. Nazwa tej drugiej grupy sugeruje sposób zabawy – całość przypomina wspólne tworzenie historii, której cel znany jest tylko prowadzącemu, jego kierunek może być jednak uzgadniany z użytkownikami. Od książek forum odróżnia nacisk na równe zaangażowania obu stron, zarówno graczy będących niejako bohaterami osobistych przygód i częścią większej, ogólnej fabuły, jak i Mistrzów, którzy czuwają nad logiką i sensem wszystkich wątków.

 

Należymy do tzw. starej gwardii PBF-ów, forum działa już od 2008 roku, jednak w międzyczasie znacznie zmieniło swój charakter: transformacji uległ nie tylko wygląd szaty graficznej, ale przede wszystkim mechanika, jak i główne założenia uniwersum. Wśród graczy i administracji można znaleźć zarówno osoby znające forum w jego pierwotnym kształcie, jak i tych, którzy naszym tworem zainteresowali się stosunkowo niedawno. Zarówno MG, jak i gracze są skorzy do pomocy, panuje też luźna, przyjazna atmosfera.

 

Novrahi: Everold jest osadzony w autorskim świecie Dark Fantasy. Akcja dzieje się w jednym z czterech państw: Księstwa Jaksaru, Królestwa Waldgrossen i Zjednoczonego Sułtanatu Nerdii oraz Cesarstwie Czterech Wysp. Każdy kraj inspirowany jest inną kulturą, co można dostrzec po wprowadzonych podziałach administracyjnych i imionach wywodzących się z tych państw ludzi. Obecnie mamy rok 1526 – epokę Renesansu. Na rozwój technologiczny w naszym uniwersum ogromny wpływ wywarła magia, dlatego realia świata rzeczywistego nie zostały przeniesione jeden do jednego. Wspomniana magia ma swoje „naukowe” źródło; przypomina pokłady energii koncentrującej się w liniach obiegających glob, z których korzystać mogą tylko przystosowane do tego jednostki. Ów dar nie jest dziedziczny, należy przejść metamorfozę w Maszynie o pozaziemskim pochodzeniu, aby móc korzystać z mocy. Istnieje szereg frakcji, z których najprężniej działają trzy: Initium i jego odłamy, Zakon Niebieskiego Płomienia, który powstał jako sprzeciw wobec manipulacji Maszyną i powoływania kolejnych magów, a także Żniwiarze, czyli organizacja złożona z profesjonalnych, chronionych prawem najemników, którzy zajmują się likwidacją zdeprawowanych możnych i urzędników.

 

Gracz decydując się na rozgrywkę u nas ma do wyboru kilka klas: „zwykli” obywatele (przy czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykreowana postać była ważnym urzędnikiem lub nawet władcą jakiejś prowincji/miasta), Egzarchowie, Drudzy i Szarzy. Istnieje też grupa Pierwszych, ale tej z powodu ogromu posiadanej przez nich mocy, początkujący nie może wybrać na start. Nie ma ograniczeń dotyczących wieku i profesji postaci – chętnie witamy zarówno najemników, jak i dostojników, nowatorskich inżynierów, a nawet zwykłych chłopów pracujących na roli. Dla każdego nasi Narratorzy wymyślą ciekawą, rozwijającą rozgrywkę, warto jednak pamiętać, że określenie „dark” zobowiązuje – nie oszczędzamy graczy, chociaż unikamy bezsensownego znęcania się i piętrzenia niepowiązanych bezpośrednio z realiami świata trudności.

 

Rozgrywka opiera się przede wszystkim o storytelling. Nie jest jednak ważna liczba słów lub ogólna rozpiętość tekstu, a raczej logika i spójność postów pod względem fabularnym. Dla ułatwienia wprowadziliśmy też elementy mechaniki, przede wszystkim w przypadku korzystania z magii i określenia farta lub ewentualnego pecha.

 

Jesteśmy otwarci na pomysły i sugestie dotyczące rozbudowy forum, oczywiście o ile są zgodne z ustalonym lore.

 

Przydatne linki:

  • Adres forum: http://www.novrahi.pl/
  • Fanpage: http://www.facebook.com/novrahi
  • Soundcloud: https://soundcloud.com/everoldpbf/