Lighttpd – testowy serwer www

Jak pewnie wiecie od rana dzisiaj serwer zamulał strasznie. Było to spowodowane wykorzystaniem przez apachea całej dostępnej pamięci RAM. Przyczyna problemu jest nieznana jednak podejrzewam że ma to związek z nieoptymalnym skryptem, który może zdestabilizować pracę całego serwera. Niestety jeśli chodzi o apachea takie problemy mogą się powtarzać dlatego postanowiłem zmienić serwer www. Ogólnie przetestowałem kilka opcji (nginx oraz lighttpd). Oba rozwiązania są szybkie i wydajne jednak lighttpd bardziej przypadł mi do gustu.

Nginx jest szybkim serwerem jednak zdaje się, że nie jest zbyt dynamicznie rozwijany (lub wcale), dokumentacja jest po rosyjsku (i niekompletna po angielsku), przy czym jest bardzo łatwy w konfiguracji. W przeciwieństwie do niego lighttpd jest trochę trudniejszy w rozparcelowaniu i dostosowaniu do naszych potrzeb, jednak posiada bogatą dokumentację (prawie jak apache, jednak prawie robi różnicę ;)) i wiele modułów, które możemy bardzo łatwo uruchomić. Co więcej można ściągnąć paczkę od razu z modułem fastcgi dzięki czemu zaoszczędzimy czas na konfigurację PHP.

Oczywiście sama łatwość obsługi i dokumentacja nie decyduje o tym czy dany system jest dobry, ważniejsze jest mniejsze obciążenie jakie taki system generuje. Póki co lighttpd spisuje się wyśmienicie:
– mała ilość procesów czyni go mniej podatnym na zawieszenie
– mała pamięciożerność (choć tutaj porównywalny do apachea nie powoduje jednak nagłych skoków w zużyciu pamięci, stale trzyma poziom 30 %)
– marginalne użycie procesora (w przeciwieństwie do apachea) oraz minimalne load average serwera.

Wszystko to sprawia że lighttpd jest serwerem, ktory w pełni spełni nasze niewygórowane oczekiwania. Póki co będziemy go testować aż do skutku :D

Dodaj komentarz