WebServ instalacja

W poprzedniej części dowiedzieliśmy się, że do postawienia strony potrzebny jest nam serwer. Aby nie wydawać pieniędzy najlepiej postawić serwer na webserwie, którego konfigurację opiszę poniżej.

Do rozpoczęcia pracy potrzebna jest nam instalka Webserva i trochę czasu. Webserva instalujemy w domyślnej konfiguracji, jedyne co musimy wybrać to wersja PHP oraz MySQL. Robimy to tak jak przedstawiono na obrazku:

webserv1-300x233

Po ustawieniu powyższych opcji lecimy dalej i po chwili mamy zainstalowaną maszynę. Jeśli wszystko poszło dobrze zobaczymy komunikat.

Obok zegarka pojawi nam się obrazek serwera. Aby skorzystać z jego opcji wystarczy kliknąć w ikonkę prawym przyciskiem myszy.

Oto opis opcji:
* START/STOP – Uruchamia lub zatrzymuję prace serwera (nie wyłacza programu)

* RESTART – Wyłacza cały serwer (nie komputer) i uruchamia ponownie.

* MySQL Control – To jest program do kontrolowania Bazy Danych MySQL, można tu tworzyć tabele, bazy itp. Czasem jest lepszy od PhpMyAdmina (o nim poniżej), lecz nie zawsze.

* PhpMyAdmin – Najpopularniejszy skrypt urzywany dO zarządzania bazami danych MySQL. Mozna tworzyć w nim uprawnienia, urzytkowników itd. (o nim w innym tutku)

* Główna WWW – Według mnie bardzo przydatna funkcja, otwierająca twoją stronę internetową (umieszczoną w folderze /httpd/*.*)

* Konta WWW – Tak jak powyzsze otwiera stronę z folderu /httpd-users/www/*.* (pogrubione “www” może być inny, w zależności jaka ma nazwę konto)

* Folder Główny – Otwiera Folder /httpd/

* Folder Kont – Otwiera folder /httpd-users/

* FTP – Otwiera program/serwer FTP (CesarFTP)

* Domeny No-IP – Otwiera program No-IP (o nim w tutorialu o No-IP)

* Połaczenia – Tutaj są spisywane połaczenia, jeśli ktoś wchodzi na twoją stronę widzisz co otwiera, jaki jest jego IP itd.
Jest pare kategorji w Połączeniach; Dopuszczone – Dopuszczone połaczenia :) Błedy/Zablok. – Zablokowane połączenia i błedy Systemy – Pokazuje jakiej przegladarki i systemu urzywa przeglądający Odwołania – Definicja nie znana :(

* Ustawienia – Ustawienia serwera (o nim w innym tutorialu)

* WebPL.org – Przydatne linki, na bardzo przydatne strony i forum :)

* Informacje – Tutaj jest informacja o WebServ’ie, jednak nie tylko, można sprawdzić czy jest nowa wersja WebServ’a wydana lub sprawdzić zużycie procesora i pamięci RAM (UWAGA: Bardzo przydatną funkcją jest OPTYMIZACJA RAMU zmniejsza zyżycie pamięci nawet o 50mb!!; aby tam wejść należy w Zakładce Sprzęt wejść w RAM i Kliknąć tam OPTYMIZACJA)

* Zamknij – Zamyka całego WebServ’a

Warto przeklikać te opcje i popatrzyć do czego służą. Nas interesuje głównie PHPmyadmin oraz foldery kont.

Teraz musimy skonfigurować folder w którym będziemy trzymać naszą stronę. Wchodzimy w Ustawienia WebServa i wybieramy zakładkę Apache. Następnie wybieramy folder w którym będziemy trzymać stronę naszego projektu.

I to w sumie wszystko co powinniśmy zrobić by zacząć pracę nad naszą stroną. Następnym razem pokarzę jak “ugryźć” phpmyadmina.

Aby sprawdzić czy serwer na pewno działa wpisujemy w przeglądarce w pasku adresu : localhost. Jeśli wyskoczy nam strona powitalna apachea to jesteśmy w domu.

Jeśli Webserv nie będzie chciał wam ruszyć po instalacji (apache będzie się wywalał) należy zamknąć wszystkie programy, które mogą blokować port 80 (np. skype). Więcej informacji tutaj

Pomocne linki:
http://forum.webserv.pl/viewforum.php?f=3

Dodaj komentarz