Odrodzony projekt Vallheru

Powstałe w 2019 roku Vallheru to tekstowy RPG będący bezpośrednią kontynuacją oraz duchowym spadkobiercą projektu zapoczątkowanego w 2004 roku przez twórcę silnika o tej samej nazwie – Thindila. Początkowo gra funkcjonowała pod nazwą „Ogurowo Vallheru” i docelowo miała służyć jako wirtualne miejsce spotkań dla raptem kilku starych graczy. Wraz z upływem czasu projekt zmienił się jednak w coś, co można nazwać bardziej „ambitnym” przedsięwzięciem.

Samych założeń silnika Vallheru raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ te nie różnią się w zasadzie w ogóle względem oryginału. W grze można stworzyć swoją własną postać, która charakteryzuje się takimi cechami jak m.in. rasa (człowiek, elf, krasnolud, gnom, hobbit, jaszczuroczłek, półork) oraz klasa (wojownik, mag, barbarzyńca, złodziej, traper, rzemieślnik). Szereg statystyk głównych i umiejętności pobocznych, w których można się specjalizować sprawia, że możliwych ścieżek rozwoju jest naprawdę wiele.

Jako że w przeszłości radykalne zmiany nie cieszyły się zbytnią sympatią graczy, twórcy postawili raczej na dopracowanie i optymalizację thindilowej spuścizny – zarówno pod kątem mechanicznym jak i wizualnym. Silnik Vallheru został gruntownie usprawniony i rozbudowany o wiele nowych funkcjonalności. Przede wszystkim gra została przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Uwagę zwraca również system osiągnięć, których to możliwych do zdobycia na chwilę obecną jest niemal setka. Nowi, zwłaszcza niezaznajomieni ze specyfiką silnika, gracze na pewno też docenią rozbudowane i przejrzyste FAQ.

Co do zasady fabuła gry osadzona jest w świecie fantasy, towarzyszy jej jednak własny, specyficzny klimat charakterystyczny dla pierwotnej społeczności Vallheru. Jednym z głównych założeń projektu jest to, aby rozgrywka była możliwie przystępna i każdy mógł się tutaj łatwo odnaleźć. Z uwagi na to regulamin nie narzuca rygorystycznych zasad dotyczących choćby kwestii odgrywania postaci. Warto jednak zaznaczyć, że na forum istnieje sekcja fabularna, na której można przedstawiać swoje propozycje dotyczące rozwoju gry w tym aspekcie. Od jakiegoś czasu opracowywana jest także formuła cyklicznych wieści fabularnych, kształtujących na przestrzeni trwania ery swego rodzaju kampanię.

Oprócz regularnie prowadzonego fanpage’a na facebooku, Vallheru posiada również swojego bloga, na którym to raz na jakiś czas pojawiają się wpisy związane z funkcjonowaniem gry, jak i artykuły dotyczące zagadnień z dziedzin takich jak fantasy czy RPG.

Odrodzone Vallheru będzie niebawem świętować swoje drugie urodziny, których obchody (zgodnie z ostatnim wpisem na fanpage’u) zaplanowano na sobotę 12.06.

Przydatne linki:
Strona gry: https://vallheru.eu/
Facebook: https://www.facebook.com/vallheru.eu/